Mis on Vinyasa jooga?

Vinyasa jooga on dünaamiline jooga stiil, mis keskendub hingamisele ja keha liikumisele sünkroonis. See jooga stiil ühendab erinevaid kehaasendeid (asanas) voolavate liikumiste seeriatega, mida nimetatakse vinyasa-ksoleks. Vinyasa jooga sobib hästi neile, kes soovivad oma keha tugevdada, paindlikkust suurendada ja vaimset fookust arendada.

Vinyasa jooga on erinev teistest jooga stiilidest selle poolest, et see ei ole staatiline. Selle asemel on Vinyasa jooga dünaamiline ja liikuv, keskendudes pidevale liikumisele ja hingamisele. See aitab kaasa vereringe suurenemisele, südame löögisageduse tõusule ja kehale üldiselt energilise tunde tekitamisele.

Vinyasa jooga asendiharjutused on üles ehitatud vinyasa-ksole, kus üleminek ühelt asanalt teisele toimub kooskõlas hingamisega. Iga vinyasa-ksole võib koosneda erinevatest asenditest, sõltuvalt joogaõpetaja eelistustest ja sellest, millist kehaosa soovitakse töötada. Asendiharjutuste teostamise käigus on oluline keskenduda hingamisele ja vaimsele keskendatusele, et saavutada vaimse ja füüsilise tasakaalu.

Vinyasa jooga on suurepärane viis füüsilise vormi parandamiseks, aga ka vaimse tervise toetamiseks. See jooga stiil aitab arendada füüsilist vastupidavust, paindlikkust, tasakaalu, koordinatsiooni ja keskendumisvõimet. Samuti võib see aidata kaasa stressi ja ärevuse leevendamisele, mistõttu võib see olla kasulik igapäevaelus.

Siin on mõned näited Vinyasa jooga asenditest:

  1. Chaturanga Dandasana (neljakäpukil laskumine) – asendiharjutus, mis tugevdab käsi, kõhtu ja alaselga.
  2. Adho Mukha Svanasana (alla vaatav koer) – kummardusasend, mis venitab selgroogu ja tagareisi, tugevdab käsi ja randmeid.
  3. Trikonasana (kolmnurga asend) – seisva asendi harjutus, mis parandab tasakaalu, avab rindkere ja venitab külgi.
  4. Ardha Chandrasana (poolkuu asend) – seisva asendi harjutus, mis parandab tasakaalu, tugevdab jalgu ja venitab külgi.
  5. Urdhva Mukha Svanasana (ülesvaatav koer) – selja kumerust parandav asend, mis tugevdab käsi, selga ja rindkere lihaseid.
  6. Virabhadrasana I (sõdalase asend I) – seisva asendi harjutus, mis tugevdab jalgu ja alaselja ning avab rindkere.
  7. Bakasana (kraanlinnupostitsioon) – käte tasakaalu asend, mis tugevdab käsi, kõhtu ja selga.
  8. Bhujangasana (kobra asend) – seljavenitusasend, mis tugevdab seljalihaseid ja avab rindkere.
  9. Anjaneyasana (põlve all olev kõrgendatud käe asend) – seisva asendi harjutus, mis venitab puusi, reie tagakülge ja rindkere.
  10. Salamba Sirsasana (pea peal seis) – tasakaalu ja käte asend, mis tugevdab ülakeha lihaseid ja parandab keskendumisvõimet.

Need on vaid mõned näited Vinyasa jooga asenditest, mis võivad olla osa Vinyasa jooga seansist. Alati on oluline jälgida oma keha piire ning teostada harjutusi õigesti. Soovitan alustada jooga praktiseerimist kogenud joogaõpetaja juhendamisel.

Jaga armastust!